Publiczna Szkoła  Podstawowa

im. Dionizego Czachowskiego w Jaworze Soleckim

 

   

Aktualności

 


Polecam na czas zdalnego nauczania

 

Zostańcie w domu i czytajcie!BIBLIOTEKA BĘDZIE CZYNNA W FERIE ZIMOWE:

Pierwszy tydzień:

PIĄTEK 08.01.2021 godzina 9.00 - 12.00

Drugi tydzień


ŚRODA 13.01.2021 9.00 - 12.00


CZWARTEK 14.01.2021 9.00 - 12.00

Zapraszamy wszystkich miłośników książek

Pamiętajcie:

KTO CZYTA KSIĄŻKI ŻYJE PODWÓJNIE

 

 


 

 

 

 

 


 

Spotkanie autorskie z Panią Mariolą Kruk

14.12.2020 roku klasa ósma miała zaszczyt spotkać się , za pomocą komunikaeora Tems, z pisarką Mariolą Kruk autorką ksiażki: „Nase godanie. Język mieszkańców Podkońc i okolic” ”, która ukazała się w marcu 2019 r. Jest to wydawnictwo pod wieloma względami niezwykłe, zarówno jeśli chodzi o tematykę jak i opracowanie. Pani Mariola Kruk przygotowała bowiem słownik gwary jaką posługiwali się i często jeszcze dotąd posługują się mieszkańcy Podkońc i okolic. Zbierany kilka lat materiał leksykalny został zredagowany w sposób naukowy z pomocą dr Moniki Kresy, pracującej w Zakładzie Historii Języka Polskiego i Dialektologi Uniwersytetu Warszawskiego.

Autorka opowiedziała naszym uczniom o pomyśle na książkę i etapach jego realizacji. Zdradziła jak długo zajęło jej zbieranie materiału leksykalnego oraz opowiedziała o jego żmudnym opracowaniu. Przygotowała ona również krótki quiz dla słuchaczy ,na którym uczniowie odgadywali nazwy przedmiotów z dawnych lat, oraz gwarowe nazwy rzeczy użytku codziennego.

Pani Mariola przedstawiła nam również inne wydawnictwa przy których była współautorką min.: Kuferek pełen legend. Pozycję możemy przeczytać pod adresem: http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/Content/58656/Kuferek%20pe%C5%82en%20legend.pdf, czy „ Ziemia Lipska”.

Nasz pisarka  od kilku lat prowadzi również bloga poświęconego swojej rodzinnej miejscowości. Znajdziemy go w internecie pod adresem http://podkonce.blogspot.com/. Okazuje się, że mimo, iż dotyczy spraw lokalnych, takich jak ludowe tradycje czy obyczaje, to czyta go mnóstwo osób z całego świata.

Pani Mariola obiecała, że nas odwiedzi, kiedy zakończy się pandemia. Zatem czekamy z niecierpliwością.

 

     lightbox                       lightbox 


 

 

 

 Nela Mała Reporterka

 

Dzisiaj chcę was zachęcić do przeczytania książki z serii: „Nela Mała Reporterka” .  Nela jest młodą podróżniczką, która dokumentuje i relacjonuje swoje przeżycia oraz fascynujące przygody z odkrywania najdalszych zakątków świata w programie Telewizji Polskiej „Nela Mała Reporterka” oraz w swoich książkach podróżniczych.

        Nela podróżuje po świecie wraz z rodzicami. Jej nazwisko wciąż pozostaje owiane tajemnicą. Wiadomo o niej jedynie to, że urodziła się w 2005 roku, a od momentu, gdy skończyła pięć lat, nie przestaje odkrywać coraz to nowych zakątków globu. Zwiedziła już przeszło dwadzieścia państw, w większości bardzo egzotycznych. W swoim krótkim, aczkolwiek bogatym w doświadczenia życiu, odwiedziła już tak odległe rejony, jak Japonia, Mjanma, Tajlandia, Wietnam, Sri Lanka, Filipiny, Malezja, Kambodża i Indonezja w Azji; Kenia, Zanzibar, Etiopia, Mauritius i Tanzania w Afryce; oraz Chile, Kostaryka, Panama, Boliwia i Peru w Ameryce Środkowej i Południowej. Niedawno odkrywała tajemnice koła podbiegunowego w Finlandii, Islandii i Grenlandii. Jak sama przyznaje, jej ulubionym miejscem spośród tych, które jak dotychczas odwiedziła, pozostaje Tajlandia.
       Nela nie boi się wyzwań – w Andach wspięła się na wysokość 4000 metrów nad poziomem morza, na Filipinach odważyła się zejść do jaskini o głębokości 120 metrów. W Boliwii oglądała gejzery i wulkany, w Peru podziwiała Machu Picchu. W Afryce poznała lud Masajów i plemię Omo, brała też udział w plemiennych ceremoniach. W Tajlandii nie bała się pogłaskać tygrysa, w dorzeczu Amazonki z zaciekawieniem obserwowała krwiożercze piranie i kajmany, na Filipinach uratowała przed śmiercią żółwia. Niejeden dorosły uciekałby w popłochu przed dwoma milionami wylatujących na żer nietoperzy, ale nie Nela. Ta odważna dziewczynka kocha przygody, a jeszcze bardziej lubi opowiadać innym dzieciom o tym, co czego doświadczyła.
Książki pisze  sama, z niewielką pomocą rodziców, na podstawie notatek sporządzonych podczas podróży. Opowiadania te są fascynujące nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych – Nela w zajmujący, przystępny sposób opisuje różnorodność świata i zamieszkujących go ludzi i zwierząt, opisuje inne kultury i style życia, ucząc czytelnika wrażliwości i tolerancji wobec każdego człowieka.

Zapraszam do przeczytania fascynującej książki. W bibliotece mamy już 10 książek z serii Neli. Zachęcam do wypożyczania.

Jako skrawek tego co wasz czeka przesyłam adresy strony , gdzie możecie obejrzeć program Neli.

https://abc.tvp.pl/18561412/nela-mala-reporterka